Avgörande skede i 3-åringstävlingen?


Förra veckan kördes uttagningarna till Kriteriet samt Oaks. Ett gäng hästar som finns med i den här tävlingen tog chansen. Trots att det var stolpe ut på flera håll lyckades ändå tre av hästarma kvala in till finalen och därmed skaffa sig möjligheten att punktera den här tävlingen.

Bäst chans har Souchong får man nog säga. Hon såg fin ut vid enkel spetsseger i försöket och känslan är att hon kommer gå fram ytterligare till final. Sjukdomen i den första E3-finalen spolierade sommaren delvis, men nu tycker jag att hon ser riktigt uppåt för dagen. Innerspåret kan vara en vinstlott och det var föga överraskande att det blev Örjan Kihlströms val.

Olympia Gold får tillhöra outsiderskaran. Hon har gjort det jättebra under sin debutsäsong och kvalar nu in till sin andra stora final. Bortvald av tränaren i finalen, men Ulf Ohlsson kan inte anses vara ett kuskminus. Känns inte som någon vinnare, men kan nog ta en hygglig bit av priskakan vid perfekt klaff.

I Kriteriet hittar vi From Dust to Dawn som med minst möjliga marginal lyckades fixa finalbiljetten. Han var nämligen delad tvåa i mål, men fick biljetten då han var högre seedad än sin motståndare. Det var väldigt starkt att kvala in till finalen trots bricka 12 i försöket. Nu är det spår 7 som väntar och det är väl inget höjdarspår, men den här hästen känns rejält gynnad av framspår då han är riktigt rask ur startgroparna och dessutom kanske är allra bäst när han får vara med i den främre träffen direkt. Al Dente blir svår att rubba, men Financial Dusts lillebror kan definitivt dyka upp på en plats.

Av hästarna som missar finalen kan vi nämna…

Diamond River som blev störd till galopp i inledningen av loppet, men reparerade urstarkt efter det. Var fastlåst tillslut och det var toppintryck på henne. Hon är inte att lita på, men visst borde hon ha toppchans i Consolation på söndag.

Cash Gamble fick tyvärr dödens i ett mycket hårt tempo och även om han tog över ledningen på långsidan, så kom mjölksyran av förståeliga skäl i sista sväng och upploppet blev långt. Han hade utan tvekan gått till final från alla andra positioner, så där var det stolpe ut.

Emmett Brown var det också väldigt mycket stolpe ut då han galopperade bort en solklar försöksseger från ledningen i sista sväng. Utan den galoppen hade han varit ett seriöst motbud till Al Dente i finalen.

…en av de kapablaste hästarna i kullen som utan tvekan är Ready Ribb och han lär ha gett Reijo Liljendahl många gråa hår senaste månaderna och samtidigt bidragit med stor frustration. Nu när han galopperade i sista sväng såg det ut som om han hade gott om luft kvar i lungorna och jag tycker det är mycket synd att vi inte får se den här Ready Cash-sonen i finalen. Nu ryktas det om kastration och vintervila.

Ställningen just nu inför Kriteriehelgen:

HÄST: DELTAGARE: INTJÄNAT:
DIAMOND RIVER ANETTE BERGGREN 617600
SOUCHONG MIKAEL BLOMGREN 503500
FROM DUST TO DAWN DOUGLAS DAMM 342200
COOLWATER IN MIKAEL ANDERSSON 225783
OLYMPIA GOLD THORD HAARALA 200000
CENTERLINE JIMMY JONSSON 192600
CASH GAMBLE RICHARD HILDINGSSON 191000
EXPLOSIVE DUST BIRGITTA ERIKSSON 187800
EMMETT BROWN MÄRTA MATTSSON 178000
OTHELLO FACE SIMON HELM 159000
EUFORIA LASSE SVENSSON 125677
BULLSEYE PELLINI BJÖRN ÖDMAN 125000
OFFICER C.D. NICKE BH 109500
VÄSTERBO CARRERA ELOF VON SCHANTZ 109000
PLACE YOUR BET TESSA ANLÉR 107700
BONE MACHINE PATRIK HAARALA 104100
NEW GENERATION JYTTE IVARSSON 98100
CANDY STORE ERIC HJELMBERG 94100
ILLE FACIET ANKI BERGGREN 93450
EVENING PRAYER CHARLOTTE SJUDIN 92800
ROCCO S. MATTIAS BERGSTRÖM 91700
CINGVAR T.T. DANIEL ELIASSON 90500
BOOM BOOM AM LIMPO WALLIN 87800
EMIL B.BOKO JÖRGEN ERIKSSON 81000
READY RIBB FREDRIK ERIKSSON 80000
MELLBY CICERON CHRISTOFFER DANIELSSON 75300
TRINITY ZET JOAKIM FREDRIKSSON 72400
SCARPIA SEBASTIAN THELL 72400
QUALITY Q.C. KAROLINA CARLEVAD 66300
ORAKEL FACE PETER JOHANSSON 66050
THED TY TASS ZET PÄR PERGENIUS 63500
ONE WAY FACE PEEO PLOFF 60000
CALVADOS HORNLINE PER-GUNNAR ENGEMOEN 59100
ROUGH STUFF SIV HAARALA 58000
TWIGS BRIARD CHRISTER NIELSEN 57800
OOPS WHAT A FACE ERIC JACOBSSON 57600
FABRICA PELLINI KRISTIAN PELLVIK 57500
BARON DE REUX (FR) JOHAN SUNDBERG 56800
REAL DREAM MAGNUS STÅLBERG 55000
SEA OF HEARTBREAK MIKAEL JOHANSSON 52300
SOROS KRONOS NICKLAS JANSSON 50000
ELSA BOKO CHRISTER HÄGGSTRÖM 50000
ISLAND THREE LINN ANDERSSON 48650
ECLIPSE BOKO MARCUS IVARSSON 45750
DOCTOR WU HANNE NIELSEN 45000
MELLBY CHEEKY OLA HAARALA 43650
SASSAFRAS MIKAEL ANDERSSON 42500
BE SPONTANEOUS (US) JOHAN HÖGBERG 37800
OGOTAI KRISTINA TENGSTAD 34700
MARJONS CASH BJÖRN HAMMARSTRÖM 34600
BARBARELLA AM THOMAS LENSTRÖMER 33650
BORTOLOMIOL AM PASI ASIKAINEN 33524
EMBU BOKO JOHAN KRISTOFERSSON 32500
SONG AND DANCE MAN JOHN BACKLUND 32150
ANDOVER TOMMY SANDRA WERNER 30500
ELDRICK BOKO MAGNUS NILSSON 30000
SCELLINO LUIS (IT) JANNE JOHANSSON 30000
EAGLE SHOT ANDERS ERIKSSON 28650
PROTECTOR MAGNUS THOMASSON 27700
EARP BOKO CAMILLA SKANS 27250
BARTHOLD K. SIMON HERMANSSON 25500
TE ANAU GUNILLA HELLSTRÖM 24050
BEAUTY CASH STEFAN LAGERLÖF 23850
CADDIE JO MAGNUS STRANDQVIST 21800
HEKATE SUND ALEXANDRA JOHANSSON 20700
PROSERPINE PETER JOHANSSON 20700
BELLA BOURBON (FR) MATTIAS LUNDBERG 20000
LEGEND BRODDE JANNE H 17000
GOING POPP NILSERIC GUSTAFSSON 13200
ETNA BOKO JENS NIELSEN 11350
ME AND BOBBY MCGEE MAGNUS ÖSTLUND 11200
GLOBAL REBELLION SIMON IVARSSON 9300
VERGILIUS BOKO WILLIAM BÄCKMAN 9300
TWITTER SISU MIKAEL TINGBLAD 8850
CRAVIN CHOCOLATE (US) MATS KARLSSON 8250
SMOKE DETECTOR KRISTOFER AXÉN 8200
GREEN BAX (US) JIMMY MÄHLER 7900
MR CRAZED SEBASTIAN HEDBLOM 5500
LAMINO MARKUS RUD 5100
HANK VON HÅLERYD JOHAN KARELA 4300
BELLA JAAM JIMMY ANDERSSON 3000
SERIOUS TRY MATS HAMMARSTEDT 2500
ENOH BOKO ULRIC SVENSSON 2100
HARDCORE PELLINI HENRIK LAGERSTEDT 2100
OSSIAN BROLINE BERNT KLAASMA 0
EBONY BOKO ANDERS PERSSON 0
SCOTCH WHISKY TOM LINDGREN 0
SVART KRONOS PER KÄLLSTEN 0
BORA GEDE (FR) MAGDALENA NILSSON 0
ALEXIS GOODLAND BO AHLGREN 0
ANDOLINI CHRISTER IVARSSON 0
AUNG SAN SUU KYI GÖRAN HILDINGSSON 0
BENGTSSON K. LARS BRANDT 0
BENJAMIN SISU BENGT NILSSON 0
BOMBE DE TOUCHYVON (FR) BOB GÖRAN 0
BREN DERLIN AM DANIEL ANDERSSON 0
CHIPTHEBALL IN FREDRIK NILSSON 0
DONATO E. CHRISTER JOHANSSON 0
DUSTBUSTER BJÖRN DAMM 0
DYNAMITE DUST LINUS ERIKSSON 0
ELEGANCE EMIL ÅHL 0
EURO CHIP KENAN CELIK 0
EXTRA FUDGE (US) KENT BERG 0
FREEZE’EM STEFAN PORSEBY 0
GRANDCHAMP ZON MATHIAS NORLEN 0
HAPPY OURS TOMAS GUSTAVSSON 0
LAURENTIUS VELOCE MARIA SALVÉUS 0
LOTUS KHAN MARIANNE EKBERG 0
MELLBY CAPITAL CATARINA DAMSTRÖM 0
MIDNIGHT GLORY (US) THOMAS ANDERSSON 0
NEMO SKIFT BJÖRN FRÖSSEVI 0
OKI DOKI FACE PATRIK OLSSON 0
ORLANDO TRISS OSCAR BERGLUND 0
SAY THAT AGAIN PETER HENRIKSSON 0
SCAMPI SANDRA LUOMALA 0
SIOUX PERFECT DAY PER PALMÉR 0
SOPRANO EVELINA TENGGREN 0
SURE ENOUGH JOHAN HAARALA 0
SURVIVAL KIT JAMNO 0
SWEETSFORMYSWEET ANDREAS TJÄDER 0
ULRIIKA HIGHNESS KATARINA ANDRÉ 0
VÄSTERBO GROSBOIS ZEBASTIAN HAGBERG 0

 

+ There are no comments

Add yours

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.